_ KDO NÁM POMÁHÁ

Nedoklubko z.s.

Spolek Nedoklubko od roku 2002 pomáhá rodinám po předčasném porodu. Spolupracuje se všemi centry v ČR, kde pečují o předčasně narozená miminka. Vydává publikace informující o prevenci i o péči o předčasně narozené děti, zapojuje se do výzkumu příčin a prevence předčasných porodů. Nedoklubko je zakládajícím členem evropské nadace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) a členem Asociace veřejně prospěšných organizací. V roce 2021 a 2022 získalo cenu veřejnosti v anketě Neziskovka roku a v prosinci 2023 obhájilo Značku spolehlivosti AVPO Prověřená veřejně prospěšná organizace.

_ 5. května 2024

Běh pro miminka do dlaně

První květnová neděle je dnem rodičů předčasně narozených dětí. U této příležitosti se uskuteční už tradiční charitativní Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ České republiky, kterou letos počtvrté pořádá nezisková organizace Nedoklubko. Každý den se v České republice narodí průměrně 23 dětí příliš brzy. Nedoklubko má pro jejich rodiče připravenou ucelenou informační a psychosociální podporu a provází je na jejich cestě s předčasně narozeným miminkem. Ročně tak předá více než 7 000 Léčivých uvítacích balíčků, které rodičům usnadňují první dny a týdny hospitalizace jejich křehkého děťátka.

Kdy: 5. května 2024, kdykoli během dne

Kde: kdekoli v ČR i ve světě

Co: běh nebo procházka s rodinou, kolegy, přáteli

Více informací a registrace: miminkadodlane.cz

Startovné: 200 Kč/účastník Kontakt: Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka, 608 888 778, zackova@nedoklubko.cz

_ NEDOKLUBKO

Více o Nedoklubku a Běhu

Celý rok Nedoklubko pracuje na osvětě tématu předčasného porodu, podporuje výzkum jeho příčin a prevence a pravidelně dochází za rodiči předčasně narozených dětí do všech 27 specializovaných pracovišť, kde je pečováno o předčasně narozená nebo nemocná miminka. Další velkou částí práce Nedoklubka je také finanční podpora neonatologických oddělení. Soustřeďuje se hlavně na podporu uplatňování tzv. vývojové péče, která významně prospívá celkovému vývoji předčasně narozeného miminka a také zkvalitňuje a upevňuje rodičovské kompetence v podmínkách nemocničního prostředí.

Akce Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ spočívá v tom, že se zaregistruje jednotlivec, rodina či kolektiv prostřednictvím registračního formuláře na darujme.cz/beh a v rámci registrace si zvolí výši příspěvku a také neonatologické oddělení, které si přeje v rámci akce podpořit. Pak už jen vyčká na 5. května, kdy se může kdekoli a kdykoli během dne vydat na libovolně dlouhou trasu a pak dát vědět prostřednictvím výsledného formuláře detaily o své aktivitě. „V současné chvíli evidujeme už 200 běžců, 1 000 účastníků procházky, přes 200 kočárků a 140 pejsků,“ upřesňuje s úsměvem Markéta Řehořová, členka výkonné rady Nedoklubka a projektová manažerka akce.

Nedoklubko uspořádalo svůj první virtuální celorepublikový Běh a procházku v květnu 2021. Uplynulých tří ročníků se zúčastnilo více než 17 tisíc účastníků a na podporu neonatologických oddělení byly rozděleny téměř tři miliony korun. „Výtěžek letošního ročníku si přejeme použít hlavně na financování nezbytného vybavení podporujícího společný pobyt rodičů a miminek na oddělení a kurzů vývojové péče a dalšího vzdělávání pro zkvalitňování péče o ty nejmenší pacienty,“ upřesňuje Lucie Žáčková.

„Letos už počtvrté oslavíme Světový den rodičů předčasně narozených dětí pohybem. Tisíce rodičů, rodin, pracovních týmů, lékařů, sestřiček, ale i předčasně narozených dětí už tradičně vybíhají nebo jdou na procházku právě první květnovou neděli. Přejeme si vždy společně oslavit sílu rodičů i dětí, poděkovat za špičkovou péči všem zdravotníkům, podpořit neonatologická oddělení tím, co potřebují, a projevit sounáležitost rodičům a miminkům, kteří aktuálně tráví své dny a týdny na neonatologii,“ uzavírá Lucie Žáčková.